Awards & Recognition

2017-2018

All-County Band Members

  • Kenny Bott - bass clarinet

  • Emily Dickman - clarinet

  • Lydia Doughty - French horn

  • Brendan Gillespy - trombone

  • Matthew Hodge - trombone

  • Allie Lawrence - flute

  • John Loreg - euphonium

  • Namiko Randall - flute

  • Erin Shank - clarinet

  • Connor Skalitzky - percussion

  • Henry Smith - alto saxophone

  • Jack Smith - trumpet

  • Matt Smith - trumpet

  • Rob Stanley - clarinet

All-State Band Members

  • Connor Skalitzky - percussion

  • Lydia Doughty - French horn (alternate)

All-State Chorus Members

  • Brendan Gillespy - bass

  • Johnny Greenslit - tenor

  • Kyler Hewitt - alto

  • Connor Skalitzky - bass

  • Acacia Schaarschmidt - alto (Treble Choir)

All-County Chorus Members

  • Catherine Campbell - soprano

  • Michaela Martin - soprano

  • Kyler Hewitt - alto

  • Acacia Schaarschidt - alto

  • Alexis Horay - alto

  • Devin Weatherspoon - alto

  • Alanna Washington - alto

  • Thomas Greenslit - bass

All-County Orchestra

  • Caleb Chang - Violin

  • Amanda Hewitt - Violin

  • Leah Ogden - Violin

  • Naomi Perry - Violin II

  • Emily Wirt - Viola

  • Audrey Finch - Viola

  • Kyler Hewitt - Cello

  • Rachel Hagee - Cello

  • Johnny Greenslit - Bass

  • Namiko Randall - Flute

  • Lydia Doughty - French Horn

  • Bailey Streeter - Tuba

  • Connor Skalitzky - Percussion

 

BSO Side-By-Side Performers

 

  • Kenny Bott - Bass Clarinet

  • Caleb Chang - Violin II

  • Lydia Doughty - French Horn

  • Amanda Hewitt - Violin II

  • Connor Skalitzky - Percussion

  • Bailey Streeter - Tuba

 

2016-2017

Marching Band Awards
  • Third Place, Group IV Open, USBands Marine Corps Invitational, Annapolis, MD

  • First Place, Group IV Open, USBands Reservoir High School Competition, Fulton, MD

  • Second Place, Group IV Open, USBands Broadneck-Severna Park Competition, Annapolis, MD.

  • Fourth Place, Group IV Open, USBands Maryland State Championships, Towson University, Towson, MD.

  • Fourth Place, Group IV Open, USBands Mid-Atlantic Regional Open Championships, University of Maryland, College Park, MD.

  • Tenth Place, Overall Open Competition, USBands Mid-Atlantic Regional Open Championships, University of Maryland, College Park, MD

  • Tenth Place, Group IV Open, USBands National Championships, MetLife Stadium, East Rutherford, NJ

Indoor Color Guard Awards
  • Seventh Place, Scholastic A Category, NJA-TIA Penncrest Competition, Media, PA (Varsity)

  • First Place, Scholastic Regional Category, NJA-TIA Penncrest Competition, Media, PA (Junior Varsity)

  • Seventh Place, Scholastic A Category, MAIN Council Rock-South Competition, Holland, PA (Varsity).

  • Third Place, Scholastic Novice Category, MAIN Council Rock-South Competition, Holland, PA (Junior Varsity).

  • Fifth Place, Scholastic A Category, NJA-TIA Field of View Competition, Folsom, PA (Varsity)

  • Second Place, Scholastic Regional Category, NJA-TIA Field of View Competition, Folsom, PA (Junior Varsity)

  • Seventh Place (of 10) in Scholastic A Group III Preliminary (three groups, 26 schools) at WGI East Power Regional Competition, Bethlehem, PA. (Varsity). (Did not qualify for Finals - top 14 in category advanced.)

  • First Place, Scholastic A Category, NJA-TIA Northern York Competition, Dillsburg, PA (Varsity)

  • Second Place, Scholastic Regional Category, NJA-TIA Northern York Competition, Dillsburg, PA (Junior Varsity)

  • Second Place, Scholastic A Category, NJA-TIA Co-Motion Competition, Blackwood, NJ (Varsity)

  • First Place, Scholastic Regional Category, NJA-TIA Co-Motion Competition, Blackwood, NJ (Junior Varsity)

  • First Place, Scholastic A Category, NJA-TIA Chapter IX Championships, Middletown, DE (Varsity)

  • First Place, Scholastic Regional Category, NJA-TIA Chapter IX Championships, Middletown, DE (Junior Varsity)

  • Fourth Place (out of 14), Finals, Scholastic A Category, NJA-TIA Atlantic Coast Championships, Wildwood, NJ (Varsity)

  • Second Place (out of 21), Finals, Scholastic Regional Category, NJA-TIA Atlantic Coast Championships, Wildwood, NJ (Junior Varsity)

AACPS Festival Awards
  • Arundel Chamber Choir, superior rating

  • Arundel Chorus, excellent rating

  • Arundel String Orchestra, superior rating

  • Arundel Concert Band, excellent rating

  • Individual Awards

  • National Association for Music Education All National Honors Symphony Orchestra. Susannah Greenslit (French horn - 1st chair).

  • Maryland All-State Senior Orchestra: Seniors Susannah Greenslit (French horn) and Kennan Spencer (percussion). [NOTE: Senior Gabrielle Palfi (cello) was selected as an alternate.]

  • Maryland All State Senior Mixed Chorus: Senior Neel Sanghvi (tenor), junior Kyler Hewitt (alto) and sophomore Connor Skalitzky (bass).

  • Maryland All State Junior Band: Freshman Lydia Doughty (French horn)

  • Baltimore Symphony Orchestra Side-by-Side: Seniors Gabrielle Palfi (cello), Susannah Greenslit (French horn) and Kennan Spencer (percussion).

  • AACPS All-County Chorus: Seniors Brittany Wellington (soprano I), Neel Sanghvi (tenor), and Andrew Wilbe (bass); juniors Kaitlyn Mohr (soprano II), Kyler Hewitt (alto), Acacia Schaarschmidt (alto), and Kaitlyn Sharo (alto); and sophomore Cassie Williams (soprano II).

  • AACPS All-County Orchestra: Seniors Kennan Spencer (percussion), Gabrielle Palfi (cello-section lead), and Brittany Wellington (cello); juniors Brendan Gillespy (trombone), Amanda Hewitt (violin 1), Emily Wirt (viola), and Kyler Hewitt (cello); sophomores Bailey Streeter (tuba-section lead), Connor Skalitzky (percussion), Leah Ogden (violin 1), Rebekah Beutler (viola), and Rachel Hagee (cello); and freshmen Lydia Doughty (French horn), Julie Min (violin 1), Naomi Perry (violin 1), and Abagail Zeversnik (violin 2).

  • AACPS All-County Concert Band: Seniors Kennan Spencer (percussion) and Kelley Louder (euphonium); junior Brendan Gillespy (trombone); sophomores Namiko Randall (flute), Jacob Wright (tenor saxophone), Bailey Streeter (tuba-section lead) and Connor Skalitzky (percussion); and freshmen Henry Smith (alto saxophone), John Smith (trumpet), Helen Gillespy (trumpet), and Lydia Doughty (French horn).

  • AACPS All-County Jazz Big Band: Seniors Kennan Spencer (drum set) and Malachi Miller, (piano); junior Brendan Gillespy (trombone) and sophomore Jacob Wright (tenor saxophone)

  • AACPS All-County Nouveau Jazz Ensemble: Sophomore Jonathan Zutt (piano) and freshman Henry Smith (alto saxophone)

AACPS Solo and Ensemble Festival
  • Superior Rating – Solo: Senior Susannah Greenslit (French horn); sophomores Rachel Hagee (cello), Connor Skalitzky (marimba/xylophone and bass vocal), Bailey Streeter (tuba); and freshman Lydia Doughty (French horn)

  • Superior Rating – Ensemble: Sophomores Namiko Randall and Allie Lawrence (flute duet); sophomores Jacob Wright and Caleb Chang (tenor saxophone/piano duet); and senior Tyler Jodon, junior Kenneth Bott and sophomores Emily Dickman and Jacob Wright (woodwinds quartet).

  • Excellent Rating – Solo: Sophomore Jonathan Zutt (snare drum).

State Solo and Ensemble Festival

  • Senior Susannah Greenslit (French horn); sophomores Rachel Hagee (cello), Connor Skalitzky (marimba/xylophone and bass vocal), Bailey Streeter (tuba), Jacob Wright (tenor saxophone); and freshman Lydia Doughty (French horn)

  • Superior Rating – Ensemble: Sophomores Namiko Randall and Allie Lawrence (flute duet)

Other Music Awards

  • Grade of A- for Jonathan Zutt for the Maryland State Piano Examinations

© 2019 AIMA. Proudly created with Wix.com

 P.O. Box 436  Gambrills, Maryland, USA

info@arundelmusic.org

  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • w-googleplus
  • w-youtube